01/05/2018Tagi: AlpyPaklenica - ChorwacjaAnica KukWspinanie górskie latoWspinanie w skałach

Mosoraski, Anica Kuk

Wycena: VI+   Wycena uzupełniająca: 6a   Asekuracja: S2   Długość [m]: 350   Wyciągi: 10   Czas [h]: 4   Wystawa: NW   Ocena: 7/10   Komentarz:    

W tym roku majówka jest wyjątkowo długa, trzeba to wykorzystać i wyjechać na górskie wspinanie – nasz wybór pada na Paklenicę. Na wyjazd decyduje się 13 osób, do Starego Gradu docieramy na raty – pierwsza grupa działa od niedzieli, reszta dopiero od wtorku – w tym moja ekipa. Z Ulą ruszamy jednak do Chorwacji już w piątek -  zanim rozpocznę przygodę ze ścianami w Paklenicy czeka nas 3-dniowe plażowanie v Vodicach 😊. We wtorek rano przenosimy się pod wejście do Parku, gdzie dołączam do Eli, Grześka i Ryśka. Od razu zabieramy się za największą ścianę (Anića Kuk) i lokalny megaklasyk o długości 350 metrów – Mosoraški (6a).

Ponieważ prawie w całej Europie 1 maja to święto, ludzi w Paklenicy jest mnóstwo (szczególnie Polaków) – samochód musimy zostawić na samym dole i czeka nas dłuższe podejście niż planowaliśmy. Pod ścianą stawiamy się późno bo przed 12-tą, jednak dzięki temu nie ma kolejki chętnych na naszą drogę – wspinaczy jest sporo ale już wyżej.

Wiążę się Ryśkiem i ruszam na prowadzenie pierwszych wyciągów – od razu ładuję się w jakiś trudniejszy wariant po prawej ale kolejne wyciągi są łatwe (4a i 4b) więc przechodzę je szybko. W połowie ściany zmieniamy się i sugerując się starym schematem robimy trawers w lewo, który niestety doprowadza nas pod oryginalny wariant prowadzący kominem, obecnie mało chodzony i nieubezpieczony. Po jednym długim i wcale nie takim strasznym wyciągu wracamy na drogę – przed nami najtrudniejszy fragment wyceniany obecnie na 6a – wspinanie na nim okazuje się bardzo ładne i zarazem ciągowe. Kolejny wyciąg jest również niezwykle estetyczny, choć łatwiejszy (5b). Na koniec zmieniamy się raz jeszcze i czeka mnie poprowadzenie ładnej kilkunastometrowej płyty za 5a.

Drogę kończymy po 4 godzinach, czekamy jeszcze na Elę i Grześka, wchodzimy na szczyt Anićy i zadowoleni schodzimy naokoło masywu do wąwozu i na parking. W międzyczasie pozostała ekipa załatwiła duże mieszkanie w miasteczku, czeka nas więc ciepła kąpiel i dobra impreza 😉.