24/04/2020Tagi: InnePozostałeWspinanie górskie latoInne

Polecane łatwe drogi letnie w Tatrach (III do V+)

Aktualizacja subiektywnej listy polecanych "łatwych" dróg wspinaczkowych w Tatrach w przedziale trudności III do V+. Wykaz stworzony został na bazie własnych doświadczeń, kilku istniejących opracowań oraz opinii innych wspinaczy. Wymienione drogi oferują atrakcyjne wspinanie oraz dobre lub bardzo dobre możliwości asekuracji (własnej i częściowo stałej). Użyte określenie "drogi łatwe" jest umowne, do zestawienia należy podejść z rozsądkiem, a cele dobierać na miarę swoich możliwości oraz doświadczenia. Pod uwagę wziąć również trzeba ważną kwestię podejścia pod ścianę/drogę oraz sposobu zejścia/zjazdów.

Lista otwiera się w formacie PDF po kliknięciu w obrazek, można zapisać lub np. dodać do swojego dysku Google. Objaśnienie i komentarz poniżej.

Polecane łatwe drogi letnie w Tatrach (III do V+)

Drogi wypisane zostały z podziałem na doliny i szczyty, w umownej kolejności „geograficznej” od Hali Gąsienicowej począwszy. Przy nazwie szczytu widnieje wystawa ściany, przy nazwie drogi wycena w skali UIAA. Dodatkowo wyróżnione zostały drogi powszechnie uważane za "największe klasyki" tatrzańskie - warto je zrobić nawet jeżeli w skałach wspinamy się w dużo większych trudnościach.

Materiały dotyczące wszystkich dróg na liście - schematy, opisy, zdjęcia - są łatwo dostępne w Internecie (zob. Polecane mapy i topo) oraz w wersjach papierowych (m.in. „Topografia i Terenoznawstwo”, „Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”, Master Topo). Spora część dróg jest również opisana na niniejszej stronie, a w zakładce Lista dróg można filtrować i sortować drogi wg różnych parametrów, m.in. długości, trudności czy miejsca.

W temacie polecam również opracowanie na portalu Drytooling - znajdziecie tam opis najpopularniejszych letnich dróg kursowych w Tatrach, podzielonych na łatwiejsze (LINK) i trudniejsze (LINK). A jak ktoś ma mało - czeski serwis Horydoly przygotował zestawienie TOP100 dróg o trudnościach II-V w Tatrach Słowackich (LINK).

Komentarze, uwagi oraz propozycje do kolejnej aktualizacji listy proszę przesyłać na maila andrzej@climber.com.pl.
W osobnym opracowaniu polecane drogi "średnio-trudne", w zakresie trudności VI- do VII+ -> Polecane średnio-trudne letnie drogi w Tatrach.

W galerii poniżej umieściłem po jednym zdjęciu z relacji z wybranych dróg, więcej w osobnych wpisach.