30/04/2020Tagi: InnePozostałeWspinanie górskie latoInne

Polecane średnio-trudne drogi letnie w Tatrach (VI- do VII+)

Aktualizacja subiektywnej listy polecanych "średnio-trudnych" dróg wspinaczkowych w Tatrach w przedziale trudności VI- do VII+. Wykaz stworzony został na bazie nielicznych, ale cennych opracowań, jak również opinii wielu wspinaczy i własnych doświadczeń. Większość polecanych dróg oferuje ewidentne wspinanie w litej skale oraz bardzo dobrą asekurację, na liście jest też kilka dróg obitych częściowo lub "na sportowo". Poza "klasykami" i pozycjami bardzo popularnymi, na liście umieściłem również ciekawe historyczne drogi na mniej uczęszczanych ścianach oraz ładne linie z ostatnich lat, które już zyskały uznanie, lub/i zostały logicznie wytyczone w interesujących miejscach. Uwagi i sugestie mile widziane, nie pozwólmy pięknym drogom zarastać 😊.

Lista otwiera się w formacie PDF po kliknięciu w obrazek, można zapisać lub np. dodać do swojego dysku Google. Objaśnienie i komentarz poniżej.

Polecane średnio-trudne drogi letnie w Tatrach (VI- do VII+)

Drogi wypisane zostały z podziałem na doliny i szczyty, w umownej kolejności „geograficznej”. Przy nazwie szczytu widnieje wystawa ściany, przy nazwie drogi wycena w skali UIAA i ewentualne uwagi. Dodatkowo wyróżnione zostały drogi powszechnie uważane za "największe klasyki", który każdy szanujący się taternik powinien mieć na koncie 😉. Użyte określenie "średnio-trudne" jest umowne, do zestawienia należy podejść z rozsądkiem, a cele dobierać na miarę swoich możliwości oraz doświadczenia. Pod uwagę wziąć również trzeba ważną kwestię podejścia pod ścianę/drogę oraz sposobu zejścia/zjazdów.

Materiały dotyczące wszystkich dróg na liście - schematy, opisy, zdjęcia - są łatwo dostępne w Internecie (zob. Polecane mapy i topo) oraz w wersjach papierowych (m.in. Master Topo, Výber Tatranských Stien). Spora część dróg jest również opisana na niniejszej stronie, a w zakładce Lista dróg można filtrować i sortować drogi wg różnych parametrów, m.in. długości, trudności czy dolin i szczytów.

Komentarze, uwagi oraz propozycje do kolejnej aktualizacji listy proszę przesyłać na maila andrzej@climber.com.pl.
Opracowanie dotyczące polecanych dróg w zakresie trudności od III do V+ umieściłem w osobnym wpisie -> Polecane łatwe drogi letnie w Tatrach.

W galerii poniżej umieściłem po jednym zdjęciu z relacji z wybranych dróg, więcej w osobnych wpisach.