09/05/2020Tagi: SkałySkały - PolskaWspinanie w skałach

Rudawy Janowickie - Malinowa, Skalny Most, Ścianki, Krowiarki

Rudawy to bardzo ciekawa alternatywa dla często zatłoczonych Sokolików - rejon oferuje sporo świetnych dróg, zarówno ubezpieczonych, jak i tradowych. Podczas ostatniej wizyty postanowiliśmy się z bliska przyjrzeć wybranym klasykom w Dolnie Janówki, a konkretniej w grupie Pieca i Mostu oraz Krowiarek. Jest to zaledwie kropla w "morzu możliwości" jakie mamy do dyspozycji (zainteresowanych odsyłam do przewodnika Rudawy Janowickie Michała Kajcy), ale jednocześnie dobry punkt wyjściowy do zapoznania się z rejonem - na jednych z najczęściej odwiedzanych ścian na pewno się nie zawiedziemy.

I tak na zachodniej ścianie Malinowej robimy dwa klasyki na własnej asekuracji - Cycek Murzynki (choć "tylko" IV+ naprawdę warto zrobić) oraz piękną Malinową Rysę (wariantem wprost pod okapem z miejscem za VI, normalnie V+). Nietrudne ładne obite drogi to m.in. Ubik (VI-), Kibu (VI+) i Dże-Mik (VI.1+, popularniejszy w wersji Light VI). Jest jeszcze kilka innych łatwych dróg tradowych więc skała nadaje się idealnie na rozgrzewkę lub rozwspin. Na ścianie południowej jest kilka krótkich mocnych propozycji (do VI.5+) wyposażonych w ringi oraz polecany trad - Krwawa Pięść (VI+). My tym razem próbujemy tylko ruchy na polecanej przez przewodnik drodze Czy Małe jest Piękne (VI.2+, po obrywie parametr) i ruszamy dalej.

Na Piecu (na którym wielki okap umożliwia również wspinanie podczas deszczu) nie wolno działać w okresie od 1 stycznia do 31 lipca, swoje kroki kierujemy więc pod największą i najbardziej rozpoznawalną skałę regionu - Skalny Most. Zaczynamy od super-klasyka na ścianie południowej czyli drogi Bumerang (VI+) i nie rozczarowujemy się - jest świetna! Następnie robimy tradową perełkę o górskim charakterze, 30-metrowe Szare Zacięcie (VI+) o górskim charakterze. Zaraz obok biegnie ciekawe i zróżnicowane Power of Love (VI.2) - warto zrobić. Ściana zachodnia oferuje długie i interesujące trady (wybija się Direttissima VI+), niestety część z nich jest mocno porośnięta, szczególnie na dolnych odcinkach. Oprócz tego mamy m.in dwie obite VI.2 - El Corazon i rysowy klasyk (niestety sporo porostów) Spity Gonzales, w który nie radzę się wbijać jeżeli nie umiecie klinować dłoni i stóp w obłych rysach 😉. Na ścianie północnej jest sporo tradów (m.in. popularne Zielone Zacięcie V+ z wariantami VI i VI.1+ i Czysta Iluzja VI.2+ dla mocniejszych), my przeszliśmy tylko obite Ruch na Dworze Ci Pomoże (VI.1) - odcinek ponad okap czysty i ładny, powyżej obły kant i płyta z porostami. Z ciekawostek - wyróżnione w przewodniku Wprost na Most (obite VI.1) zarosło zielonym dywanem. Na wymienionych oraz pozostałych wystawach Skalnego Mostu jest oczywiście dużo więcej dróg - odsyłam do przewodnika.

Na Ściankach, kolejnych skałach w grupie ze sporą liczbą dróg, robimy tym razem tylko trzy drogi - polecany Kant Dobity (VI-), Symfonię Gestów (VI.1) tuż obok i Menadżera Filantropii (VI+). Inne klasyki to m.in. Gay Over (VI-) i Wszystkie Harde Bandy (VI.2+) oraz tradowe Zacięcie Brysia (VI+).

Na koniec naszej wycieczki przenosimy się na Krowiarki - celem naszej wizyty było zapoznanie się z przepiękną linią, ultraklasykiem regionu - Eldorado (VI.2+/3), prowadzącą pęknięciem w 15-metrowej płycie. Po przybyciu pod drogę okazało się, że niedawno usunięte zostały z niej ringi, obecnie pozostaje więc prowadzenie na własnej asekuracji (bardzo pewnej) lub wędkowanie - można łatwo wejść na szczyt turni i skorzystać z poręczówki by sięgnąć stanowiska. Pozycja obowiązkowa do spróbowania! Masyw ma dodatkowo do zaoferowania jeszcze m.in. off-width'ową Pierwszą Rysę (VI+ trad) i kilka dróg dla mocnych wspinaczy, w tym najtrudniejszą obecnie linię w Rudawach - Kant Krowiarek (VI.6) oraz tajemniczy projekt Matrix, którego opis w przewodniku nas rozbawia: "trudności abstrakcyjne, ale podobno do zrobienia" 😊. My po zabawach z liną z góry na Eldorado robimy tylko Odcinek dla Blondynek (VI.1/1+) i żegnamy się z Doliną Janówki. Z pewnością warto ją odwiedzić - na każdym poziomie trudności znajdziemy tu przynajmniej kilka świetnych dróg.