01/06/2021Tagi: InnePozostałeWspinanie górskie latoInne

Polecane letnie drogi wspinaczkowe w Dolomitach (IV do VIII+)

Opracowanie dotyczące wspinaczkowych klasyków Dolomitów w przedziale trudności IV do VIII+ (7a+), obejmujące również wybrane nowoczesne drogi. Lista powstała na bazie przewodników książkowych (m.in. Bernardi i Rockfax) i internetowych, wybranych artykułów oraz popularności wybranych linii. Część dróg udało mi się również zweryfikować osobiście i mam nadzieję, że proces ten będę kontynuował 😊. Póki co poza samą listą we wpisie znajdziecie wybrane zdjęcia z opisem - po 1-2 z każdej robionej drogi/ściany, więcej w poszczególnych relacjach (polecam w zakładce LISTA DRÓG ustawić filtr Rejon na Dolomity). Przy kolejnej aktualizacji postaram się umieścić tekst zawierający krótki komentarz na temat dróg oraz informacje na temat rejonów i ścian.

Drogi wypisane zostały z podziałem na rejony/grupy górskie (alfabetycznie, dobra mapa poglądowa TUTAJ, szersza perspektywa TUTAJ), oraz szczyty. Przy każdej pozycji widnieje wycena (skala UIAA dla dróg z asekuracją własną/mieszaną, skala francuska dla tych z asekuracją stałą), orientacyjna liczba wyciągów oraz wystawa ściany. Pozycje powszechnie uznawane za największe "klasyki" zostały dodatkowo wyróżnione, w zestawieniu umieściłem również najciekawsze/najpiękniejsze wielowyciągowe linie sportowe.

Oczywiście wybór jest subiektywny i wskazuje tylko nieliczne potencjalne cele wspinaczkowe spośród kilku tysięcy dostępnych w rejonie. Pamiętajcie by drogi dobierać na miarę swoich możliwości i doświadczenia, po zebraniu wszystkich informacji na temat samej linii, jak i ściany oraz okolicy. Co prawda w Dolomitach pod większość dróg dostaniemy się szybko i bez trudności, po wspinaniu jednak bardzo często czeka nas kilka-kilkanaście zjazdów i/lub zejście eksponowanym, kruchym terenem.

Uwagi oraz propozycje do aktualizacji listy przesyłajcie na mój adres mailowy: andrzej@climber.com.pl.

Lista otwiera się w formacie PDF po kliknięciu w obrazek lub w formacie PNG otwierając grafikę na nowej karcie. Zdjęcia w galerii (póki co) w kolejności alfabetycznej wg nazwy drogi/szczytu.

Polecane drogi Dolomity