11/09/2016Tagi: Tatry WysokieDolina KieżmarskaMały Kieżmarski SzczytWspinanie górskie lato

Stanisławski (Weberovka), Mały Kieżmarski Szczyt

Wycena: VI   Wycena uzupełniająca: V+/VI   Długość [m]: 400 m.   Wyciągi: 8   Czas [h]: 3 h   Wystawa: N   Ocena: 8/10   Komentarz:    

W planach był Batyżowiecki ale już po drodze doszliśmy do wniosku, że przy zapowiadanej „lampie” lepiej schować się gdzieś w cieniu no i za daleko nie chodzić :) Stanęło więc na słynnej Weberovce czyli Drodze Stanisławskiego z 1932 roku, którą w planach miałem już podczas obozu KW przy Zielonym Plesie (wtedy przeszkodziła pogoda). A że Jacek zaliczył wycof w ulewie w zeszłym roku (co prawda pod sam koniec ale jednak…) też chętnie przystał na zmianę planu.

Co do samej drogi to trochę za dużo opowieści wokół niej powstało bo wcale nie jest ani trudna ani długa (do Niemieckiej Drabiny). Trzy pierwsze wyciągi są co prawda trochę kruche i mokre ale zaledwie czwórkowe. Kolejne dwa piątkowe, bardzo ładne i lite – absolutnie do zaliczenia. Teoretycznie najtrudniejszy wyciąg wcale taki nie jest – ot krótkie przewinięcie pod okapem i po sprawie – zdecydowanie piątkowo, bo szóstki tu mimo opisu w topo znaleźć się nie da… Później jeszcze dwa połączone wyciągi i można przejść na lotną bo do Rebrika jest już łatwo.

Jednak mimo niewygórowanych trudności wg mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego taternika – szczególnie ze względu na historię, piękną okolicę, pustki w ścianie i ładny widok na schronisko oraz Zielony Staw :)