Mięguszowiecki Szczyt Wielki

06/10/2012Tagi: Tatry WysokieDolina Rybiego PotokuMięguszowiecki Szczyt WielkiTurystyka górska

Kto choć raz był przy Morskim Oku, na pewno zwrócił uwagę na wielkie szczyty nad stawem górujące - masyw "Mięguszy". Oczywiście dla szanującego się tatromaniaka celem obowiązkowym jest najwyższy z nich - Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Co prawda MSW nie zalicza się do Wielkiej Korony Tatr ale ponieważ to drugi najwyższy szczyt w Polsce i dodatkowo taki piękny - od dawna jest na moim celowniku. Zresztą kto nie słyszał o WKT+1 :) Na akcję wybieram się razem z Ryśkiem, szczyt zdobywamy bardzo sprawnie, a jedyne komplikacje pojawiają się przy zejściu gdy za wcześnie schodzimy z grani i na własne życzenie fundujemy sobie stresy związane z pokonaniem pionowego kominka w dół.  Tak się tym zdenerwowałem, że aż mi się baterie a aparacie zagotowały (serio) :D Pogoda jak widać na zdjęciach dopisała, we znaki dał nam się jednak bardzo mocny wiatr. Widok ze szczytu na Morskie Oko - niepowtarzalny!

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Tofana di Mezzo i Tofana di Dentro - ferraty Lamon i Formenton

07/09/2012Tagi: AlpyDolomityTofana di DentroTofana di MezzoTurystyka górska

Po zdobyciu Punta Penia na Marmoladzie, mieliśmy zakończyć nasz pobyt w Dolomitach i przenieść się na Chorwację, jednak piękna pogoda skusiła nas by zostać jeden dzień dłużej. Jedziemy do Cortiny i kolejką wyjeżdżamy pod Tofanę di Mezzo. Stąd ruszamy w piękną, widokową ferratę Lamon, prowadzącą na drugą Tofanę - di Dentro. Na deser dokładamy zejście ferratą Formenton. Widoczność jest fantastyczna, a okolica piękna, dlatego też zostajemy w górach prawie do wieczora - schodzimy na sam dół na nogach. Piękne zakończenie pierwszej przygody z Dolomitami.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Marmolada Punta Penia - Ferrata Cresta Ovest

06/09/2012Tagi: AlpyDolomityPunta Penia (Marmolada)Turystyka górska

Po zapoznaniu z Dolomitami, postanawiamy zdobyć ich najwyższy szczyt - Marmoladę, a konkretnie jej główny wierzchołek - Punta Penia. Podchodzimy z samego dołu, najpierw wzdłuż kolejki "koszykowej", później przez mały lodowczyk, następnie dobrze ubezpieczoną grań. Widokowo bardzo ładnie ale szkoda, że droga zepsuta została ogromną ilością, momentami niepotrzebnego, żelastwa. Schodzimy na lodowiec, gdzie czeka nas niespodzianka - lato było tak gorące, że śniegu jest bardzo mało a więc i szczeliny są mocno poodrywane. Na szczęście dajemy radę bez liny i szczęśliwie wracamy na parking.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Cristallo - ferrata Ivano Dibona

05/09/2012Tagi: AlpyDolomityMonte CristalloTurystyka górska

Na kolejny cel podczas naszego pierwszego pobytu w Dolomitach wybieramy znaną z pięknych widoków i wielu zabytków ferratę Ivano Dibona. Wyjeżdżamy oldschoolową kolejką do Schroniska Lorenzi i ruszamy na grań. Faktycznie trasa poprowadzona jest bardzo atrakcyjnie i nie da się na niej nudzić. Szczególnie przypadają nam do gustu pozostałe po I WŚ schrony wkomponowane w ściany oraz "powietrzność" trasy.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Piz Boe

03/09/2012Tagi: AlpyDolomityPiz BoeTurystyka górska

Mieszkając w Arabbie nie wypada nie wybrać się na Piz Boe - najwyższy szczyt masywu Sella i jedną z wizytówek Dolomitów. Wyjeżdżamy samochodem na Passo Pordoi i ruszamy w kierunku przełęczy - nie korzystamy z kolejki, przez co musimy się trochę pomęczyć w piarżystym żlebie :) Ze schroniska położonego tuż przy przełęczy kierujemy się w kierunku szczytu - mocne zachmurzenie ogranicza momentami widoczność ale w końcu osiągamy wierzchołek. Stąd wybieramy wariant zejściowy łatwą ferratą - możemy poćwiczyć korzystanie z lonży. Po zejściu trawersujemy cały masyw i zwiedzamy muzeum I Wojny Światowej.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Dolomity - prolog

01/09/2012Tagi: AlpyDolomityTurystyka górska

Po kilku wakacjach spędzonych w Alpach Austriackich, postanawiamy odwiedzić słoneczną Italię i jedne z piękniejszych gór świata - Dolomity. Wynajmujemy apartement w Arabbie ale nie działamy tylko w bezpośredniej okolicy - podczas kilku dni pobytu odwiedzamy różne rejony. Początkowo pogoda nie bardzo nam dopisuje co trochę nas drażni bo nastawiliśmy się na ambitne ferraty, w końcu jednak wypogadza się i możemy trochę podziałać. Relacje z poszczególnych akcji w linkach poniżej. W tym miejscu zdjęcia niesklasyfkowane.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Orla Perć

25/08/2012Tagi: Tatry WysokieDolina Pięciu Stawów PolskichOrla PerćTurystyka górska

Drugie podejście do Orlej Perci z Bartkiem. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem już przy schronisku - koledze rozpadły się buty :) Tym razem porządnie wyposażeni stawiamy się późnym wieczorem przy Pięciu Stawach. I zamiast kulturalnie położyć się spać dołączamy do imprezy, która kończy się dość późno. Po krótkiej drzemce na ławkach przed schroniskiem, ruszamy na Zawrat. Woda kończy się nam już za przełęczą i pragnienie to jedyne co daje nam się we znaki bo najwyższy szlak Tatr pokonujemy sprawnie i szybko. 

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Grossglockner (wycof z Kleinglockner)

16/08/2012Tagi: AlpyAlpy - AustriaGrossglocknerTurystyka górska

Zdjęcia z wyjazdu na Grossglockner, w towarzystwie Uli, Adama i Ryśka. Niestety z powodu załamania pogody na grani udało mi się dojść tylko na Kleinglockner - szedłem sam i bez liny, dlatego nie chciałem ryzykować podczas burzy. Ula zrezygnowała już na przełęczy Satelle. Chłopaki wyszli przed nami i to była dobra decyzja - zdążyli przed deszczem i zdobyli szczyt. Mimo to były to 3 przyjemnie spędzone dni w Alpach - przyjechaliśmy na spokojnie dzień wcześniej by powłóczyć się po okolicy i zostaliśmy też dzień dłużej by odpocząć.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Baranie Rogi

29/07/2012Tagi: Tatry WysokieDolina Małej Zimnej WodyBaranie RogiTurystyka górska

Zdjęcia z wyjścia na Baranie Rogi, ósmy najwyższy szczyt Tatr, przy czym jeden z łatwiejszych z WKT do zdobycia.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Polski Grzebień

01/07/2012Tagi: Tatry WysokieDolina Białej WodyPolski GrzebieńTurystyka górska

Wycieczka z Ulą, Dagmarą i Bartkiem na Polski Grzebień, w bardzo upalny dzień. Dolina Białej Wody jest piękna ale ciągnie się w nieskończoność, a nas czas trochę gonił bo wieczorem trzeba się było stawić w Bielsku na finał Mistrzostw Europy :) Dlatego też zostawiamy dziewczyny przy Litworowym Stawie i sami lecimy na przełęcz.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Rohace

24/06/2012Tagi: Tatry Zachodnie, Bielskie, NiżneTatry Zachodnie SłowackieRohaceTurystyka górska

Fotki z wycieczki do Doliny Rohackiej - przechodzimy Grań Rohacy. Zaczynamy od Smutnej Przełęczy i kończymy na Zabratowej Przełęczy.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Bystra

07/06/2012Tagi: Tatry Zachodnie, Bielskie, NiżneTatry Zachodnie PolskieBystraTurystyka górska

Zdjęcia z wycieczki na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Velky Rozsutec

27/05/2012Tagi: Góry NiskieGóry Niskie - SłowacjaTurystyka górska

Foto-relacja z wejścia na Velky Rozsutec w Małej Fatrze. Razem z Ulą i Kubą ruszamy ze Stefanovej i na szczyt wchodzimy przez Przełęcz Medziholie. Schodzimy malowniczym wąwozem Diery.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Sławkowski Szczyt

20/05/2012Tagi: Tatry WysokieDolina StaroleśnaSławkowski SzczytTurystyka górska

Późnowiosenna wycieczka na Sławkowski Szczyt z Ulą. Wyjście zaczynamy przed południem więc upał mocno daje nam się we znaki, a grań podszczytowa zdaje się nie mieć końca :) 

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Kościelec

01/05/2012Tagi: Tatry WysokieDolina GąsienicowaKościelecTurystyka górska

Zdjęcia z wiosennej wycieczki na Kościelec.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Krywań

29/04/2012Tagi: Tatry WysokieDolina WażeckaKrywańTurystyka górska

Foto-relacja z wyjścia na Krywań w towarzystwie Adama.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Barania Góra

12/02/2012Tagi: Góry NiskieGóry Niskie - PolskaTurystyka górska

Kilka zdjęć z zimowego wejścia na Baranią Górę. Miejscami śniegu po pachy :)

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Obertauern

07/02/2012Tagi: AlpyAlpy - AustriaTurystyka górska

Kilka zdjęć wykonanych podczas wyjazdu na narty do Obertauern.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Babia Góra

26/12/2011Tagi: Góry NiskieGóry Niskie - PolskaTurystyka górska

Świąteczne nocne wejście na Babią w towarzystwie Uli, Adama i Ryśka. Tym razem śniegu było bardzo dużo, dlatego w ruch poszły rakiety śnieżne. Niestety tuż przed świtem pogoda się popsuła więc nie było szans na ładne zdjęcia :)

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Granią Beskidu Żywieckiego

29/10/2011Tagi: Góry NiskieGóry Niskie - PolskaTurystyka górska

Korzystając z długiego weekendu wybieramy się z Ulą w Beskidy, gdzie spędzamy trzy dni. Jedziemy pociągiem do Zwardonia i ruszamy na grań Beskidu Żywieckiego - przechodzimy długą trasę wchodząc po drodze m.in. na Wielką Raczę, Rycerzową, Oszust, Jaworzynę, Krawców, Trzy Kopce i Pilsko. Pierwszą noc spędzamy w schronisku na Przysłopie, drugą na Krawcowie. Naszą podróż kończymy w Korbielowie skąd autobusami dostajemy się do Bielska. Pogoda dopisała, a na mniej uczęszczanych odcinkach byliśmy sami, dlatego też wycieczka była bardzo udana.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Wielki Krywań

23/10/2011Tagi: Góry NiskieGóry Niskie - SłowacjaTurystyka górska

Kilka zdjęć z jesiennej wycieczki w Małej Fatrze. Mieliśmy ambitny plan przejścia dużej części grani masywu ale pogoda skutecznie nas zniechęciła i skończyło się na wejściu na najwyższy szczyt.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Łomnica

02/10/2011Tagi: Tatry WysokieDolina ŁomnickaŁomnicaTurystyka górska

Dzień wcześniej zaliczam nieplanowany powrót z Tatr (miała być Orla Perć ale Bartkowi rozpadło się obuwie), w niedzielę mogę więc dołączyć do Adama, Marka i Ryśka, którzy planują wejście na drugi najwyższy szczyt Tatr - Łomnicę. Do Skalnatego Plesa dostajemy się kolejką, Marek jedzie dalej, a my ruszamy na Przełęcz Łomnicką na nogach. Niestety zamiast iść ścieżką lub obok, wybieramy wariant "prostujący" i fundujemy sobie niepotrzebne trudności. Z przełęczy idzie już jednak łatwiej i bardzo zadowoleni możemy wypić piwo na szczytowym tarasie widokowym.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Dolina Pięciu Stawów Polskich

01/10/2011Tagi: Tatry WysokieDolina Pięciu Stawów PolskichTurystyka górska

Razem z Bartkiem jedziemy w piątek wieczorem do Palenicy i podchodzimy do Schroniska przy Pięciu Stawach. Planujemy przejść całą Orlą Perć i pewno tak by się stało bo siły, ochota oraz pogoda dopisały. No ale na wysokości zadania nie stanęły buty Bartka, które rozpadły się jeden po drugim już po dojściu do schroniska. Poranna reanimacja obuwia nie przyniosła skutków dlatego też musieliśmy zaliczyć smutny odwrót. Cóż, na Orlą na pewno wrócimy, a że wrócę wypoczęty do domu, kolejnego dnia będe mógł jechać z Adamem, Ryśkiem i Markiem na Łomnicę :)

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Lodowy Szczyt

19/09/2011Tagi: Tatry WysokieDolina Małej Zimnej WodyLodowy SzczytTurystyka górska

Mój pierwszy wysoki tatrzański szczyt zdobyty "off-road" :) Adam z Ryśkiem od jakiegoś czasu namawiają mnie na wspólne wyjazdy w Tatry Wysokie, powstaje więc koncepcja zdobycia Wielkiej Korony Tatry, czyli 14 najwyższych (mierzących ponad 8000 stóp) szczytów całego masywu. Zaczynamy od jednej z najładniejszych gór - trzeciego co do wysokości Lodowego. Podchodzimy do Chaty Teryho, stąd na Przełęcz Lodową i dalej trawersując pod granią wchodzimy na wierzchołek. Początkowo czuję się trochę nieswojo poza szlakiem ale definitywnie wkręcam się w temat :)

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Świnica

03/09/2011Tagi: Tatry WysokieDolina Pięciu Stawów PolskichTurystyka górska

W dzień po zdobyciu Rysów wychodzimy ze starego schroniska przy Moku do Doliny Pięciu Stawów (przez Świstówkę). Szybka przerwa na szarlotkę i ruszamy przez Zawrat na Świnicę. Zmęczeni ale i zadowoleni wracamy do Piątki, a następnie do Palenicy, gdzie zostawiliśmy samochód.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Rysy

02/09/2011Tagi: Tatry WysokieDolina Rybiego PotokuRysyTurystyka górska

Kolejny weekend spędzony z Ulą w Tatrach. Tym razem postanawiamy wejść na dwa "obowiązkowe" dla szanującego się turysty tatrzańskiego szczyty - Rysy oraz Świnicę. Zaczynamy od najwyższego szczytu Polski - pogoda jest piękna, a na szlaku jak zwykle tłumy. Po powrocie nad Morskie Oko udajemy się na nocleg w Starym Schronisku by kolejnego dnia przejść do Doliny Pięciu Stawów.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Czerwona Ławka

14/08/2011Tagi: Tatry WysokieDolina Małej Zimnej WodyCzerwona ŁawkaTurystyka górska

Weekend w Tatrach Słowackich. Pierwszego dnia niespiesznie podchodzimy do Chaty Teryho, po drodze zaliczając kilka porządnych zlew :) Następnego dnia wychodzimy na Czerwoną Ławkę (słow. Priečne sedlo) i schodzimy do Doliny Staroleśnej.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Rotenkogel

21/07/2011Tagi: AlpyAlpy - AustriaRotenkogelTurystyka górska

Wyjeżdżając z Alp na Chorwację, niejako po drodze, wchodzimy na jeszcze jeden szczyt - leżący w masywie Granatspitzgruppe Rotenkogel (2762 metrów). Właściwie to wychodzimy częściowo bo do pokonania na nogach mamy tylko ostatni odcinek trasy prowadzący malowniczą granią - z Kals wyjeżdżamy kolejką pod Gorner, z którego na Rotenkogel idzie się około godziny. Dzięki temu "bonusowi" łapiemy jeszcze trochę wysokogórskiego powietrza oraz mamy piękny widok na Grossglockner.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Johannishütte pod Großvenedigerem

20/07/2011Tagi: AlpyAlpy - AustriaTurystyka górska

Piątego dnia pobytu w Virgental zamiarzamy wejść na najwyższy szczyt całego masywu Venediger - Großvenediger. Niestety już po wyruszeniu wiemy, że się nie uda - zaczyna bardzo mocno lać i nie zapowiada się by przestało. Docieramy do schroniska Johannishütte (2121 m.) i dajemy sobie spokój - jesteśmy kompletnie przemoczeni. Jemy zupę, suszymy się i wracamy do samochodu. Może kiedyś jeszcze wrócimy - jutro trzeba opuścić Alpy więc góra musi poczekać.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...

Seespitze

19/07/2011Tagi: AlpyAlpy - AustriaSeespitzeTurystyka górska

Kolejnego dnia pobytu w Alpach wybieramy się do doliny obok - Defereggental by zdobyć górujący nad nią Seespitze (3021 metrów). Pogoda w końcu dopisuje - co prawda jest chłodno i momentami pochmurno ale nie pada. Dlatego też dzień jest bardzo udany a widoki bajeczne. Samo wejście na szczyt nie przedstawia prawie żadnych trudności - jedynie ostatni odcinek granią jest dość eksponowany.

ZOBACZ CAŁOŚĆ...
|<  <<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >