21/02/2015Tagi: Tatry WysokieDolina FurkotnaSzczyrbskie SoliskoWspinanie górskie zima

Prawe Żebro, Szczyrbskie Solisko

Wycena: M4   Wycena uzupełniająca: war. III/IV   Asekuracja: R1   Długość [m]: 240   Wyciągi: 6   Czas [h]: 3   Wystawa: W   Ocena: 6/10   Komentarz:    
Zamysłem tego wyjazdu było zrobienie łatwej i krótkiej drogi w nowym terenie oraz wprowadzenie naszego kolegi Jurka w temat zimowego wspinania. Wybór nie był jednak najlepszy, bo choć przejście nie przysporzyło trudności technicznych, to ściana okazała się być bardziej południowa niż zachodnia 😉. Śnieg wytopiony praktycznie do zera więc 3/4 drogi w skale i trawie. Brak schematu (poza fototopo) wprowadził zamieszanie bo zamiast pięciu wyciągów pod szczyt wyszło siedem plus kawał zasuwania w śniegu. Droga nabiera charakteru od połowy - po pierwszym wyciągu turystyczny teren, z jednym trudniejszym miejscem na wyciągu czwartym. Po piątym napotkaliśmy komin, który droga obchodzi ale mimo to postanowiliśmy go zrobić - odczucia czwórkowe. Później wspinanie po ostrzu grani w efektownej ekspozycji i przewinięcie pod wysoką turnią, które wyprowadza w łatwiejszy teren.
 
Na Lewym Żebrze za przedzielającym formacje żlebem działali nasi znajomi - u nich wspinanie zakończyło się już po pierwszym (długim) czwórkowym wyciągu - żebro to ma później charakter łatwej grani do zrobienia bez liny lub na lotnej.