28/02/2021Tagi: TatryDolina Białej WodyWspinanie górskie zimaWspinanie lodowe

Lodospad Ciężki, Dolina Białej Wody i Dolina Ciężka

Wycena: WI3+   Wycena uzupełniająca: WI3/4+ II   Asekuracja: R2   Długość [m]: 100   Wyciągi: 2   Czas [h]: 2   Wystawa: E   Ocena: 7/10   Komentarz:    

Wizyta w Białej Wodzie i Dolinie Ciężkiej – w planach była jedna z dróg na północnych ścianach, ale po kilku godzinach rekonesansu okazało się, że warunki na tych wystawach są fatalne (masy sypkiego śniegu). Na pocieszenie pozostało nam podziwianie świetnych widoków oraz przejście Ciężkiego Lodospadu (słow. Český ľad) – jednego z klasyków doliny, oferującego w zależności od stopnia wylania i wariantów trudności od WI3 do WI4+. Dla mnie to powrót na ten lód po latach, poprzednio byłem na nim w 2015 i 2016 – linkuję relacje dla porównania warunków.

Pierwszy wyciąg ma ok. 50 metrów i przy dobrym wylodzeniu oferuje przyjemne wspinanie w trudnościach do WI3. Jeżeli skała będzie odkryta, na wyższym progu czekać może krótki odcinek drytoolowy (ok. M3-M4), warto w tym przypadku zabrać 2-3 średnie friendy (camy 0,5 do 1) lub haki. Inną atrakcją mogą być mostki lodowe nad płynącą pod spodem wodą, generalnie nie mając potwierdzonych warunków trzeba być gotowym na różne opcje. Stanowisko (haki + repy, mailony) znajduje się na skale po lewej stronie. Planując wspinanie na drugim wyciągu trudniejszym wariantem, warto rozważyć jednak własny stan po prawej – w skale lub w lodzie tuż pod górnym spiętrzeniem.

Drugi wyciąg (do 60 metrów) najczęściej oferuje trzy opcje przejścia – po lewej (schody lodowe i prożki za WI3), środkiem (ok. WI3+) i po prawej (górna kolumna za WI4 do WI4+). Może zdarzyć się, że lewa strona płynie i/lub kolumna lodowa po prawej jest za słabo uformowana. Wybieramy wtedy najbezpieczniejszy wariant by dojść do górnego stanowiska zjazdowego (haki i pętle po lewej), zjeżdżamy z lodu (dobrego!) lub wychodzimy na platformę pod przewieszoną ścianką z prawej strony – w tym przypadku czeka nas niewygodny zjazd z drzewka.