24/10/2021Tagi: SkałySkały - SłowacjaWspinanie w skałach

Kalamarka

Kalamárka to jeden z najstarszych słowackich rejonów wspinaczkowych, położony w centralnej części kraju – w okolicy miejscowości Detva (rejon Bańska Bystrzyca). Skała to twardy wulkaniczny andezyt, o warstwowej budowie (świetne chwyty i stopnie) i bardzo dobrym tarciu. Do dyspozycji w tym niezwykle urokliwym miejscu mamy kilkaset obitych dróg o długości do 25 metrów, mnóstwo w przedziale V-VI i sporo VII-VIII – na kilka wizyt każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Rejon słynie z rzadkiego obicia (szczególnie starsze linie) dlatego też dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wstawiać się w niektóre drogi na swoim limicie 😉. Na miłośników tradów również czeka mnóstwo propozycji, szczególnie tych łatwiejszych – jest to świetne i bezpieczne (rzeźba!) miejsce do nauki.

Dwa największe sektory w Kalamárce to Horné i Dolné skaly, kolejne trzy to Južné i Boriakove oraz Melichova. Póki co udało mi odwiedzić się te dwa pierwsze – nagromadzenie klasyków i ładnych dróg jest tak spore, że na pierwsze wizyty wystarczy. Niektóre drogi oznaczone są tabliczkami na skale, na Internecie znaleźć można trochę starych schematów, najlepiej jednak wyposażyć się w bardzo dobrze opracowany przewodnik, zaktualizowany ostatnio w roku 2020 – szczegóły na oficjalnej stronie rejonu TUTAJ. Krótka charakterystyka rejonu pojawiła się kiedyś w magazynie Góry, wstęp do artykułu TUTAJ, na dobre opracowanie z którego również korzystałem natrafiłem dodatkowo TUTAJ. Nocować można w jednej z wynajmowanych chat na miejscu lub w pobliskich miejscowościach, możliwe jest również rozbijanie się z namiotami na polanie przy parkingu - szczegóły oraz informacje na temat dojazdu na przywołanej już stronie.

Niektóre z ubezpieczonych klasyków/popularne drogi polecane w różnych źródłach to m.in.:

Horné skaly -> Lukiho rady (IV+), Hipmanova hrana (IV+), Drevená cesta (V-), Stretnutie (V), História (V), Machovka (V), Ženská odvaha (V+), Spomienky na Omiš (V+), Búrkové previsy (VI), Veveričia cesta (VI), Zelené potešenie (VI), Kukučka (VI+), Hipmanova narovnávajúci variant (VI+), Pavučia cesta (VI+), Obrovská strecha (VII-), Mikešova morálovka (VII-), Pekná (VII), Pretekársky previs (VII), Talianska cesta (VII), Bumerang (VII+), Forever spoony (VII+), Oddelená skutočnosť (VII+), Upečený pes (VIII-), Anarchia (VIII-), Babylon (VIII-), Lego (VIII),  Indián (VIII+)

Dolné skaly -> Múrik (V), Pretekárska (V), Červené skoby (V), Opilecká (V+) Krúžok (V+), Peťov zarez (V+),  Kráľovská cesta (VI-), IVB (VI), Infekcia (VI), Hašuľa (VI), Diagonála (VI), Vondov omyl (VI), Holý pilier variant (VI+), Prostredný pilier (VI+), Kríkava (VII-), Merlin (VII-), Jednooká (VII), LSD (VII), Antigravitácia (VII+), Cesta vtákov (VII+), Šťastní blázni (VIII-),  Mäkké i (VIII-), Proklamácia podvedomia (VIII+)

Jeżeli ktoś szczególnie poleca jakąś drogę spoza listy - proszę o komentarz!

Poniżej w galerii zdjęcia z niektórych z w/w dróg. Dodatkowo mapka z lokalizacją sektorów oraz rzut na Horne i Dolné skaly.