28/12/2021Tagi: SkałySkały - WłochyPedra LongaWspinanie górskie latoWspinanie w skałach

Marinaio di Foresta, Pedra Longa

Wycena: VII-   Wycena uzupełniająca: 6a+   Asekuracja: S1   Długość [m]: 190   Wyciągi: 7   Czas [h]: 2   Wystawa: E   Ocena: 8/10   Komentarz:    

Po wspinaniu sportowym w rejonie Cala Gonone (o tym TUTAJ), wybieramy się na jedną z najpopularniejszych oraz najładniej położonych wielowyciągówek na całej SardyniiMarinaio di foresta (6a+, 190 m) zlokalizowana jest na „wyrastającej” wprost z morza wschodniej ścianie Pedra Longa – choć trudności niewielkie, wrażenia i piękne widoki gwarantowane! By nie poświęcać drodze całego dnia (choć i tak warto!) wymyślam ciekawą kombinację – rano działamy na położonym niedaleko sektorze Villagio Gallico, a na Turnę przenosimy się po południu. Dzięki kompletnej asekuracji oraz łatwemu dostępowi, Marinaio można zrobić bowiem szybko i sprawnie – dzięki temu mamy dodatkowy czas na wspinanie sportowe lub plażowanie 😉.

Pod Pedra Longę docieramy z okolicy Baunei – po drodze mijamy wspomnianą Wioskę Galów (w okolicy są też inne sektory sportowe) i zjeżdżamy nad morze. Z parkingu schodzimy schodami nad wodę i trawersujemy po skałach pod północną ścianą turni, gdzie jest kilka jednowyciągowych dróg do 7a i 4-wyciągowe 5c (patrz topo). Marinaio di foresta startuje na przełamaniu ściany – początek drogi zlokalizujemy łatwo dzięki napisowi na skale.

Pierwszy wyciąg (5b, 30 m) zaczynamy od pokonania krótkiej ścianki, po czym idziemy wzdłuż spitów po trochę wypychającym filarze z dobrymi chwytami w ostrej skale, na końcu trawersujemy w lewo. Drugi wyciąg (5c, 20 m) jest już przyjemniejszy – idziemy wprost do góry po ładnie urzeźbionej ściance i po chwili jesteśmy na kolejnym stanowisku. Trzeci odcinek (6a, 35 m) z dołu nie wygląda zachęcająco, okazuje się jednak, że skała jest zaskakująco dobra. Wspinamy się po skosie w lewo, po czym wychodzimy na sporą półkę. Teraz czeka nas długi (35 m) i łatwy poziomy trawers, w połowie którego pokonujemy krótki kominek (5a). Przed nami górne spiętrzenie ściany wschodniej – oddaję prowadzenie Ani, droga była w końcu jej pomysłem więc kluczowy odcinek się należy 😉.

Piąty wyciąg (6a+ 30 m) prowadzi w pięknej białej skale – zaczynamy od siłowego przewieszenia, po czym przewijamy się za filar, gdzie do stanowiska czeka jeszcze kilkanaście technicznych metrów. Zadowolona z pokonania tego odcinka OS-em partnerka śmiało rusza w kolejny, łatwiejszy już wyciąg (ok. 5c) prowadzący 20 metrów do góry w ostrej pomarańczowej skale. Teoretycznie można połączyć dwa ostatnie wyciągi, z powodu trawersów oraz głośnego morza poniżej lepiej jednak nie robić tego na siłę – szczególnie gdy mamy czas. Na wyciągu siódmym (5c, 20 m) czeka nas podejście po klamach pod komin wyjściowy i techniczne (na zewnątrz) lub siłowe (środkiem) wyjście z niego.

Po zakończeniu wspinania warto podejść kilkanaście metrów na szczyt by podziwiać widoki na wybrzeże oraz piękną południową ścianę Punta Giradili – już wiedziałem, że trzeba będzie się tam wybrać 😉. Z Pedra Longi schodzimy bardzo wyraźną ścieżką, drogę można skrócić zjazdami (po 30 metrów) - szczegóły na topo. Na drogę wystarczy 12 ekspresów i pojedyncza 60-metrowa lina. Turnia to poza Aguglia di Goloritzè jedna ze wspinaczkowych wizytówek Sardynii i chociażby dlatego warto się na nią wspiąć!