08/04/2023Tagi: SkałySkały - ChorwacjaWspinanie w skałach

Marjan (Split) i Visoke pole (Omis)

Krótkie info oraz trochę zdjęć z dwóch chorwackich rejonów wspinaczkowych – położonego w dzielnicy Splitu sektora Marjan oraz zlokalizowanego na obrzeżach miasta Omiš sektora Visoke Pole. Oba odwiedziliśmy dzień po dniu podczas krótkiego świątecznego wyjazdu i zdecydowanie polecamy – maksymalna liczba gwiazdek w przewodniku B. Cujica jest zresztą wystarczającą rekomendacja. Trzeciego dnia w ramach urozmaicenia tuż przed podróżą powrotną dorzuciliśmy jeszcze ciekawą 300-metrową drogę Secrets of Cetina (6b+) na ścianie Ilinac (RELACJA).

Pierwsze z odwiedzonych miejsc warto odwiedzić nie tylko ze względów wspinaczkowych – nazwa Marjan odnosi się bowiem do przepięknego wzgórza położonego w zachodniej części Splitu i otoczonego z trzech stron morzem. Wystawiony na południe (wspinanie raczej od późnej jesieni do wczesnej wiosny) mur oferuje około 80 dróg podzielonych na kilka sektorów – my przy okazji pierwszej wizyty skupiliśmy się na tych najciekawszych czyli C, D, E. Znajdziemy tutaj linie głównie 6-kowe i 7-kowe (w skali francuskiej), choć jest i trochę piątek oraz trzy 8a, większość dróg ma około 15-20, maksymalnie 30 metrów. Polecane, popularne propozycje (spróbowaliśmy większość z nich) to m.in. Ogledalo (5c), Desno od cempresa (5c), Sara (6a), Salvatore (6a+), Anya (6a+), I like communist party (6a+), Livo od cempresa (6a+), Jungle boy (6b+), Forza Fiume (6b+), Gracija (6c), Marinero (6c), Ivin tavan (6c+), Carska vino (7a) – klasyk!, Banana split (7a), Sorceti (7a). Mocniejsi zawodnicy mogą zainteresować się najsłynniejszą tutaj, historyczną linią Marulianus (7c/c+) i biegnącymi tuż obok niej trzema trudniejszymi liniami.

Sektor Visoke pole to dla odmiany wystawa północna – dobra na cieplejsze dni. Jest to jedna z najciekawszych ścian w okolicy jeżeli interesują nas mocniejsze około 20-metrowe drogi szóstkowe i siódemki – tych jest bowiem najwięcej. Tuż obok znajdują się jednak inne sektory oferujące sporo łatwiejszych linii (Babina bara i Vojan, kawałek wcześniej jest słoneczne Planovo) – można je więc w razie potrzeby bezproblemowo łączyć. Na Visokim polu polecane są szczególnie drogi w „głównym sektorze”, biegnące pod okapy – wspinanie jest ciekawe i zróżnicowane, od małych ostrych chwytów po spore tufy. Warte zrobienia są prawie wszystkie, pozycje obowiązkowe to na pewno efektowna Kastracija ili masturbacija (6c+) 😉, Papa je s vama (6c+) krawądkowa W.A.S.P. (7a+), czy zróżnicowana i przystępna w swojej wycenie Sex je precijenjen (7b/7b+) i tufiasta Droga (7b). Z lewej strony jest mniej efektownie, choć warto zrobić świetną Za Miljenka (6a+), sporo osób wpisuje też (nie robiliśmy) Pepeljugę (6c) czy Trnoruzicę (7a). Klimat psuje trochę bliskość drogi – wspinamy się właściwie na poboczu, za to asekurować można nawet z ławeczki 😊.