07/08/2016Tagi: TatryDolina BatyżowieckaGerlachWspinanie górskie lato

Kurczab (Polska Cesta), Gerlach

Wycena: VI-   Asekuracja: R2   Długość [m]: 300   Wyciągi: 8   Czas [h]: 5   Wystawa: SW   Ocena: 7/10   Komentarz: +200 m. grani   

Po dwóch latach wspinania w Tatrach nadszedł wreszcie czas by najwyższy szczyt Karpat zdobyć przechodząc jego ścianę - wybieramy wystawę południowo-zachodnią i najpopularniejszą na niej drogę Kurczaba (słow. Poľská cesta). Pierwszy, schematowo najtrudniejszy wyciąg daje popalić z powodu mokrych płyt oraz zmarzniętych palców. Wyżej jest lepiej, a największe wrażenie robi wyciąg zaczynający się trawersem za II (faktycznie ok. IV), przechodzący w ciągowe trudności V+. Wyżej jest łatwiej ale nadal trzeba się wspinać - droga wiedzie żebrem a ostatni, już dziewiąty odcinek wyprowadza nas na grań. Tutaj, po pokonaniu rajbungowej płyty, przechodzimy na lotną by trawersując kolejne turnie wejść w system pionujących się rynien wyprowadzających pod wierzchołek Gerlacha.

Przejście tej drogi to prawdziwa górska przygoda, wspinamy się w przeróżnych formacjach i graniowo, pokonujemy setki metrów w poziomie i pionie wyszukując właściwych wariantów w wielkiej ścianie.