13/02/2016Tagi: TatryDolina StaroleśnaWspinanie górskie zimaWspinanie lodowe

Lodospad Veverkov, Dolina Staroleśna

Wycena: WI4   Wycena uzupełniająca: WI4 II   Asekuracja: R1   Długość [m]: 30   Wyciągi: 1   Czas [h]: 1   Wystawa: E   Ocena: 7/10   Komentarz:    

W końcu udało wybrać się na jakiś lodospad tatrzański. Z powodu mojej choroby decydujemy się na wariant mało męczący tzn. wyjeżdżamy na Hrebeniok i ruszamy pod najbliższe lody. Niestety Prawe Zahradki, od których chcieliśmy zacząć, były tego dnia okupowane przez kurs. Decydujemy się więc iść doliną wyżej i wbić w Veverkov, co okazuje się świetnym wyborem bo lód jest piękny i wymagający. Dla niektórych chyba za bardzo - mamy nieprzyjemność oglądać jak Węgier zalicza konkretny lot wyrywając po drodze 2 śruby dolatując do samej ziemi. Chcemy coś jeszcze tego dnia urobić (bo i pogoda piękna), ruszamy więc dalej z planem wejścia w Grosza. Po dość długim rekonesansie okazuje się jednak, że dojście pod Żleb jest zasypane, a na torowanie nie ma dziś sił.

Wybierając się na Veverkę warto rozważyć również wspinanie mikstowe na drogach powyżej niej - na Filarze Birkenmajera/Niżniej Królewskiej Baszcie, wychodzi nam wtedy bardzo fajna kombinacja. Przykładowe drogi w tym sektorze wypisałem w opracowaniu dotyczącym Polecanych dróg zimowych w Tatrach.

Zdjęcia z Lodospadu Veverki z innych lat: 2018 - z Zahradkami2019 - z Pontonovym Kutem2020 - Piranhą, 2021/12021/2 - z Tragikomedią, 2023 - z Chlapcami z Pumori.